Správa domu s sebou typicky nese různá práva, ale i povinnosti. Konkrétní povinnosti jsou vyjmenovány v Novém občanském zákoníku, další mohou pak být upraveny vlastníkem domu, stanovami společenství vlastníků jednotek, nebo jeho rozhodnutími. Další činnosti, které se týkají správy domu, vyplývají většinou z touhy uchovat nebo ještě zvýšit hodnotu nemovitosti.

Aby byla vaše nemovitost ve správné kondici

Hlavní předpoklad pro udržení investice do nemovitostí a její zhodnocení, je se o danou nemovitost pravidelně a dostatečně starat. Je proto nutné nepodceňovat technický servis budovy, provádět pravidelné kontroly technického stavu a běžnou údržbu, včetně potřebných oprav a řemeslných prací. Mezi tyto řemeslné práce patří vše, od vymalování společných prostor přes výměnu oken po zateplení domu a opravu závad inženýrských sítí. Při správě domu byste však neměli zapomínat ani na pravidelný úklid prostor, případně zahradnické služby.

Administrativní záležitosti

Správa domu v sobě skrývá i mnohé administrativní požadavky. Do této velké skupiny povinností patří pořizování a evidence bytů a osob, které v domě bydlí. Účetnictví domovní správy v sobě zahrnuje také zpracovávání roční uzávěrky, podání daňového přiznání v případě, že vznikne povinnost ho podat, kontrolu nákladů a jejich rozpočítání na bytové jednotky. Tím ale administrativa nekončí – další velkou částí povinností je komunikace s okolím, tedy například příprava plateb, jejich provádění a kontrola, včetně zajišťování komunikace s bankou. Je nutné vést komunikaci i s pojišťovnou, zajistit pojištění společných prostor a v případě potřeby nahlásit pojistnou událost. Osoba vykonávající správu domu má na starosti i zajištění smluv s dodavateli služeb (energie, úklid, ale i odvoz odpadu, nebo údržbu zeleně). Samozřejmostí je také provádění odečtů domovních měřidel a kontrola faktur za dodávky energie a služeb. A jako poslední povinnost správce domu můžeme zmínit svolávání a účast na schůzi SVJ.

- sponzor webu -

aktuality

Správa domu