Nejčastěji trápí mladých lidí.

„Obavy o to, jak vypadá mé tělo, vyvrcholily, když jsem chodila na vysokou. Byla jsem v nejlepší kondici, moje svaly působily štíhle a zároveň jsem zvedala nejtěžší váhy. Moji spolubydlící chtěli, abych je trénovala a přítel mi řekl, že vypadám více sexy než kdykoliv předtím. Já jsem se přesto dívala na sebe do zrcadla a měla jsem pocit, že jsem obrovská. „

Těmito slovy popsala před časem schopnost schopná Marie Calaorová pro Allure, jak přišla na to, že má problém s vnímáním vlastního těla.

Zjistila, že trpí takzvanou tělesnou dysmorfickou poruchou, při níž jsou lidé chorobně zaměřeni na nějakou část svého těla, mají nadměrné obavy ze svého vzhledu a věnují přehnanou pozornost skutečným, ale často i neexistujícím chybám svého vzezření.

Tělesná dysmorfie může lidi dovést až k depresím, kompulzivní chování i vybudování rutiny, která má zásadní vliv na jejich každodenní život a neustálou úzkost.

Projevů jsou desítky
Tělesná dysmorfie není přehnaně nízké sebevědomí, ale psychická porucha, která se u každého projevuje jinak.

Většina lidí však koneckonců bojuje s emocionálními problémy, které mohou v závažných případech vyústit až do poruch příjmu potravy, sebepoškozování či sebevražedných myšlenek.

Nejčastěji se tato porucha objevuje u teenagerů a mladých dospělých obou pohlaví.

„Ačkoli mnoho z nás má čas od času negativní myšlenky o vlastním vzhledu, jsou případy, kdy mohou způsobit významnou úzkost a zabránit člověku v běžném fungování. Tělesná dysmorfická porucha zahrnuje předpojatost vůči jedné nebo více chybám na vzhledu. Ostatní však to, co lidé s dysmorfiou, v jejich vzhledu nevidí, „vysvětlila psycholožka Michelle Millerová.

Obavy se nejčastěji mohou týkat částí těla jako jsou pokožka, vlasy, nos, rty, ale i tvaru hlavy a celkové postavy, ochlupení, znamének, akné a jizev, velikosti poprsí, svalstva nebo genitálií, uvádí Psycho.

- sponzor webu -

aktuality

Část těla jim ničí život. Co je to tělesná dysmorfie a jaké jsou její příznaky?